
Zygmunt Freud (1865-1939)
austriacki neurolog i psychiatra powszechnie uważany za „ojca” psychoanalizy , od wielu lat wzbudzający zarówno fascynujące jak i kontrowersyjne opinie. Początkowo zajmował się neuropatologią, później leczeniem nerwic, zwłaszcza histerii.
Cofnijmy się na moment do drugiej połowy XIX wieku, do epoki wiktoriańskiej zwanej także „wiktorianizmem”, uważanej za jeden z najbardziej drobnomieszczańskich etapów cywilizacji zachodniej. Obyczajowość wiążąca się z panowaniem w Anglii królowej Wiktorii (1837–1901), charakteryzuje się hipokryzją, rygorystyczną postawą wobec ciała i seksualności, panoszeniem się cenzury obyczajowej, traktowaniem seksu jako tabu (takie podejście staje się przyczyną wielu zaburzeń psychicznych i seksualnych, głównie u kobiet).
6 maja, 1865 r., we Freibergu, na Morawach, przychodzi na świat Zygmunt Freud. Rodzice Freuda byli Żydami. Matka, Amalie, z domu Nathanson wyszła za Jakoba Freuda w 1855 roku. Była jego trzecią żoną. Jakob miał wtedy 40 lat, natomiast Amalie 20.
W 1859 r., z uwagi na pogorszenie się sytuacji ekonomicznej - ojciec Freuda prowadził słabo prosperującą firmę zajmującą się handlem wełną - rodzina Freudów przeprowadziła się do Lipska, a następnie w 1860 r. - do Wiednia.
Twórca psychoanalizy wspominał, że choć cała rodzina żyła w trudnych warunkach, ojciec wymagał aby w wyborze zawodu kierował się jedynie własnymi zainteresowaniami.
Sigmund Freud, właściwie Sigismund Szlomo Freud. Imię Sigismund (Zygmunt) otrzymał zgodnie z rodzinną tradycją na cześć trzech polskich królów: Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Zygmunta III Wazy. Za panowania tych królów przodkowie Freuda osiedlili się na terenie Polski, która słynęła wówczas z tolerancji religijnej, skąd w XIX wieku przez Galicję przenieśli się do Austrii.
W 1872 r. (podczas studiów) Zygmunt Freud skrócił swoje imię Sigismund na Sigmund, nigdy jednak nie wyjaśnił przyczyn swojej decyzji. Natomiast, drugim imieniem, które otrzymał po dziadku – Szlomo (pol. Salomon) – nigdy się nie posługiwał.
Przed narodzinami Zygmunta, wieśniaczka przepowiedziała jego matce Amalie,