psychoporady.blogspot.com
Cóż z wiedzy takiej i wielkiej mądrości, którą się tylko sobie zachowuje? Lepiej mniej wiedzieć, lecz innym udzielać, chociaż to nieco trudu kosztuje!
(Emilia Berndsen)
(Emilia Berndsen)
środa, 23 września 2009
Jung rozumiał osobowość człowieka
Moje życie jest opowieścią o samorealizacji nieświadomości)
(Carl G.Jung "Wspomnienia,sny,myśli")
Carl Gustav Jung urodził się 26 czerwca 1875 r., w Szwajcarii, w miejscowości Kesswyl, położonej nad Jeziorem Bodeńskim, w kantonie Thurgau. Wychowywał się w Bazylei, jego ojciec był pastorem Szwajcarskiego Kościoła Protestanckiego; zmarł kiedy syn miał 21 lat. Carl dorastał otoczony liczną rodziną – dobrze wykształconą, w której nie brakowało zarówno duchownych jak i ekscentryków. Zainteresowanie językami i literaturą, szczególnie starożytną obudził w nim ojciec, ucząc go łaciny od szóstego roku życia.
Jung władał większością języków Zachodniej Europy. Opanował także kilka języków starożytnych m.in., sanskryt – język pierwszych Hindusów.
Carl był raczej samotnym młodzieńcem, nie przykładającym się za bardzo do szkoły, nie mogącym podjąć szkolnej rywalizacji. Uczęszczał do szkoły z internatem w Bazylei, jednak nie czuł się tam dobrze. Zaczął używać choroby jako wymówki, pokazując jednocześnie zawstydzającą tendencję
nieumiejętności działania pod jakąkolwiek presją.
Mimo to ukończył szkołę i rozpoczął studia na Uniwersytecie w Bazylei.
Jung wstąpił na uniwersytet w Bazylei z zamiarem studiowania filologii klasycznej i archeologii. Prawdopodobnie, pod wpływem przeżytego snu, zainteresował się naukami przyrodniczymi i stąd przez przypadek zaczął studiować medycynę, którą ukończył w 1900 roku.
Po uzyskaniu tytułu doktora nauk medycznych na uniwersytecie w Bazylei, rozpoczął karierę psychiatry, od pracy asystenta, w Szpitalu Psychiatrycznym Burgholzli, w Zurychu i w tamtejszej klinice psychiatrycznej. Był współpracownikiem Eugena Bleulera sławnego psychiatry, twórcy pojęcia schizofrenii. Przez krótki czas studiował również w Paryżu z Pierre`em Janetem.
W 1903 nasz bohater ożenił się z Emmą Rauschenbach, z którą miał cztery córki i syna.
Jung przez wiele lat był wielbicielem talentu i teorii Freuda. Wreszcie, w 1907 r., w Wiedniu, dane było im się spotkać. Historia głosi iż po pierwszym spotkaniu Freud, odwołał wszystkie swoje plany i poświęcił się rozmowie z Jungiem, która trwała podobno 13 godzin. Był to początek bliskiej znajomości, która jednak nie trwała długo i zaczęła się oziębiać już w 1909 r. podczas ich wspólnej podróży do Ameryki. Chcąc umilić sobie podróż, zabawili się w analizowanie swoich snów. Freud zdyskredytował jungowskie próby analizy, co spowodowało oziębienie stosunków między nimi.
W 1909 r. Carl G. Jung zrezygnował z pracy w szpitalu, a w 1913 r. ze stanowiska wykładowcy psychiatrii na uniwersytecie w Zurychu. Cały swój czas poświęcał na praktykę prywatną, studia, badania, podróże i pisanie. Pierwsza Wojna Światowa, była bardzo bolesnym okresem samopoznania dla Junga. Była ona również początkiem jednej z najbardziej interesujących teorii osobowości jaką widział świat.
Po wojnie Jung wiele podróżował, odwiedzając m.in. plemiona w Afryce i Ameryce
Po wycofaniu się Junga z czynnej pracy dydaktycznej, powstał w Zurychu instytut jego imienia a na uniwersytecie w Bazylei, w 1944 r. stworzono specjalnie dla Junga katedrę psychologii medycznej, ale wkrótce zły stan zdrowia zmusił go do rezygnacji z tego stanowiska. Z aktywnego życia naukowego zrezygnował w 1946 r., a po śmierci żony w 1995 r. całkowicie wycofał się z życia publicznego. Zmarł 6 czerwca 1961 r., w Zurychu.
Pozostawił po sobie 120 większych i mniejszych prac które zostały przetłumaczone na wiele języków Europy i Świata. W jego pracach odnajdujemy wiele powiązań ze starożytnymi filozofami, głównie z Platonem i Arystotelesem, a także z filozofią dalekiego wschodu skąd czerpał pełnymi garściami.
Do tej pory nie opublikowano jeszcze pełnej biografii Junga, porównywalnej z biografią Freuda, autorstwa Ernesta Jonesa.
Carl Gustaw Jung, z wielką energią i ogromną siłą woli, zajmował się przez 60 lat badaniem rozległych i głęboko ukrytych procesów zachodzących w osobowości człowieka.
Jego pisma liczą wiele tomów, a zasięg oddziaływania trudno ustalić. Na świecie znają Junga nie tylko psychologowie i psychiatrzy, ale wielu światłych ludzi, zajmujących się różnymi dziedzinami życia. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in., honorowymi doktoratami Uniwersytetów Harvarda i Oksfordzkiego.
Całość pism Junga zebrana jest w 20. tomowej edycji, w języku angielskim (Jung,1953-1978). Dzieła C.G. Junga w języku polskim wydają od 1997 roku. Do końca 2002 r. ukazało się pięć tomów. Poza listami Freuda i Junga, wydano również dwa tomy listów Junga.
Jung, w znacznie większym stopniu niż inni psychologowie, badał wnikliwie historię człowieka, czerpiąc z niej wiedzę pozwalającą zrozumieć genezę i ewolucję osobowości. W tym celu zgłębiał tajniki mitologii, religii, starożytnych symboli i rytuałów, studiował zwyczaje i wierzenia ludów pierwotnych, a także sny, wizje, symptomy nerwicowe oraz halucynacje i omamy psychotyków. Wykształcenie, erudycja, rozmiar wiedzy i głębia zrozumienia jaką posiadał C.G. Jung, nie ma sobie równych wśród współczesnych psychologów.
Powszechnie uważa się iż duży wpływ na Junga wywarła także atmosfera neutralnej Szwajcarii, sprzyjająca intelektualnemu życiu i samotności.
Teoria osobowości Junga stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej myśli humanistycznej. A oryginalność i śmiałość jego idei ma niewiele sobie równych w historii nowoczesnej nauki. Nikt inny, poza Freudem, „nie dokonał takiego przewrotu pojęciowego w sposobie rozumienia duszy ludzkiej” – jakby to powiedział Carl G. Jung.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz